O inwestycji

EkoVolt Centrum Odzysku Energii to zakład, w którym w sposób pełni kontrolowany i bezpieczny dla środowiska będzie odzyskiwana energia z odpadów i wykorzystywana do produkcji ciepła i energii elektrycznej.

Czym jest ITPO?

To instalacje, w której spala się wyłącznie paliwo alternatywne RDF pochodzące z odpadów nienadających się do recyklingu.

Tysiące zakaldów na świecie

Na świecie istnieją tysiące tego typów instalacji w Japonii jest ich ponad 2 tys.

World-Map-Gray
Stany Zjednoczone
Europa ponad 500 instalacji
Japonia ponad 2 tys instalacji

EkoVolt ma powstać przy zakładzie COM40 w Ociążu, przy ul. Torowej 11, czyli na terenie przemysłowym, oddalonym od skupisk ludzkich. Jednak na świecie tego rodzaju zakłady działają często w centrach miast, bowiem instalacje tego typu muszą spełniać bardzo rygorystyczne normy.

Poziom emisji jest co najmniej dziesięciokrotnie niższy niż elektrociepłowni konwencjonalnych. W Polsce funkcjonowanie instalacji odbywa się zawsze pod stałą kontrolą Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Firma COM40 złożyła w biurze podawczym Urzędu Gminy Nowe Skalmierzyce wniosek o decyzję środowiskową dotyczącą powstania Centrum Odzysku Energii Eko-Volt. 

 

Dlaczego powstaje EkoVolt?

Celem powstanie EkoVolt jest utrzymanie konkurencyjności Grupy COM40 na rynku, a zarazem dbałość o miejsca pracy dla mieszkańców Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej. Stanie się tak dzięki znacznemu obniżeniu kosztów energii. Od tego zależy przyszłość firmy, jej pracowników i całej społeczności lokalnej. Do tego niezbędne jest pozyskanie relatywnie taniej energii elektrycznej i cieplnej, co znacząco obniży koszty funkcjonowania firmy.

Inwestor

Grupa COM40 to największy pracodawca Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej. Zatrudnia około 6000 pracowników, z czego około 1300 to mieszkańcy gminy Nowe Skalmierzyce. Co siódmy pracujący mieszkaniec gminy w gminie Nowe Skalmierzyce zatrudniony jest w Grupie COM40. Firma zapewnia 1/3 dochodów własnych samorządu z podatku od nieruchomości i podatków dochodowych pracowników (tj. ponad 20 mln zł). 

COM40 w zakładach o powierzchni ponad 50 000 m2, wykorzystując nowoczesny park maszynowy, prowadzi

produkcję dla największego sklepu meblowego na świecie.

Jak działa zakład odzysku energii?

Stwierdzenie, że elektrociepłownia zasilana RDF to „spalarnia odpadów”, to przykład nadmiernego uproszczenia. W takiej instalacji nie spala się śmieci. Odpady stanowią źródło energii, którą

powinniśmy odzyskiwać, a tzw. frakcja palna może zapewnić ciepło i prąd, podobnie jak paliwa kopalne. Jednak w takiej instalacji odzysku energii z odpadów, jak ta planowana przez COM40, energię pozyskuje się w wyniku spalania paliwa alternatywnego RDF wytwarzanego z odpadów, a nie wskutek wrzucania do kotła „jakichś śmieci”.

Paliwa alternatywne to wszystkie materiały i substancje, zawierające zasób energii, które mogą zostać wykorzystane jako paliwo inne niż te konwencjonalne. Co więcej, zgodnie z prawem odpadów tych nie wolno składować, właśnie ze względu na wysoką ich kaloryczność, oznaczającą duży potencjał energetyczny. A ściślej ujmując, skłonność do pożarów. 

Najpopularniejszy rodzaj paliwa alternatywnego stanowi RDF (Refuse Derived Fuels). To wysortowany

oraz przetworzony produkt uzyskiwany z palnej frakcji odpadów innych niż niebezpieczne. Tak przygotowane paliwo RDF trafia do pieca, gdzie ulega spaleniu w temperaturze sięgającej 1000°C. Powoduje ona utlenienie (neutralizację) większości toksycznych substancji. W efekcie instalacje tego typu spełniają najbardziej rygorystyczne normy emisji zanieczyszczeń. Dla porównania można wspomnieć, iż w domowym piecu temperatura spalania to zaledwie ok. 400°C.

Wybrana rusztowa technologia odzysku energii z odpadów komunalnych jest najlepiej sprawdzoną i najczęściej stosowaną w Europie. Kocioł z rusztem mechanicznym zapewnia intensywne mieszanie i napowietrzanie